Stredná a východná Európa pred revolúciou a dnes

24.11.2011 Bratislava

BRATISLAVA 24. novembra (WBN/PR) - Nadácia Slovenskej sporiteľne zahajuje svoj program finančnej gramotnosti výstavou „Stredná a východná Európa pred revolúciou a dnes“, ktorá sa koná v Dome umení v Bratislave a potrvá do piatku 16. decembra. Cyklus finančnej gramotnosti, jeden z programových pilierov Nadácie Slovenskej sporiteľne, bude pokračovať rozsiahlou výstavou „Peniažky, prachy, šupy“ objasňujúce funkciu peňazí v ekonomickom obehu na jar budúceho roka.

Výstava „Stredná a východná Európa pred revolúciou a dnes“ mapuje na základe každodenných potrieb ľudí - ako sa obliekali, čo jedli, ako získavali informácie či ako bankovali - zmeny od pádu komunizmu počas transformačného obdobia až po súčasnosť. Výstava už bola vystavená na viacerých miestach v Európe a je poprvé sprístupnená širokej verejnosti na

„Jedným z našich pilierov je podpora rozvoja vzdelania u detí a mládeže. Nakoľko sa počet ľudí, ktorí si pamätajú život za komunizmu, postupne znižuje, považujeme za dôležité priblížiť dnešným školákom a študentom pre nich nikdy nezažitú a v dnešnej dobe internetu aj nepredstaviteľnú minulosť“, vysvetľuje Marta Krejcarová, členka správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľni. „Môžu si sadnúť do originálnej lavice z konca 50. rokov, poťažkať granát, ktorým sa hádzalo na telocviku, popatriť nástenku či prvomájové mávatka každoročne nútene vyrábaných deťmi v školách.“

Andrea Buschová a Mariana Dobrotová, pracovníčky Domu umenia, v ktorého priestoroch sa výstava koná, dodávajú: „Naša minulosť je súčasťou našej kultúry. Preto je dôležité venovať minulosti pozornosť a pokúsiť sa analyzovať, nakoľko sa napríklad správanie a zručnosti ľudí vyvinuté za minulého režimu zmenilo či pretrvalo dodnes. Aj z tohto hľadiska sme túto výstavu prijali s vďakou.“

„Zámerne sme nepoužili žiadne čísla a fakty; chceme sprostredkovať iba ľudskú dimenziu,“ zdôrazňuje Hana Cygonková, kurátorka výstavy. „Cieľom výstavy je ukázať nielen obrovský progres, ktorý urobili štáty strednej a východnej Európy po páde totalitných režimov, ale ukázať aj to, akú silu mal tento región aj za starého režimu. Ľuďom, ktorým sa teoreticky štát „postaral“ o všetko, chýbali mnohé veci. To ich prinútilo myslieť a chovať sa podnikateľsky, a to často vo väčšej miere ako ľudia na západe. Kreativita a podnikavý duch sú skryté schopnosti ľudí zo strednej Európy, po ktorých vždy siahajú a to nielen v časoch krízy“, dodáva Cygonková.
 

Vyberte región